Podarować
© 2024. Pinsel.AR

Święty Jerzy (modeletto)

Історія створення

Невелика скульптура “Святий Юрій”, представлена в експозиції музею, вражає своєю деталізацією. Вірогідно, Майстер Пінзель виконав її як моделетто — підготовчу модель для замовника. Так він показував своє вирішення сюжету перемоги святого над змієм, яке згодом реалізувалось у скульптурі, що прикрашає собор Святого Юра.

Опис скульптури

На відміну від великого змія на соборі Юра, цей малий змій не має крил. Проте має більш виразну гриву. Його паща нагадує дзьоб крука з зубами. Кігті лап за будовою також нагадують пташині. Надзвичайно врівноважені частини звивистого тіла тільки уважному глядачу дозволяють розгледіти, що змій має лише три лапи. І лише закручений хвіст нагадує про його зміїну природу. Скульптор відтворив справді химерну істоту. Фігура святого Юрія вбрана в лицарські лати. Для скульптури такого маленького розміру деталізація обладунків викликає подив і захоплення. Шолом, крім плюмажа — прикраси з пір’я, також прикрашає наче карбований на металі візерунок. Обладунки закривають все тіло, відкриті тільки обличчя та шия. Зачудовує віртуозність різьби, вміння і бажання скульптора передати тіло якнайточніше: на шиї можна побачити адамове яблуко — кадик. Детально передані і риси обличчя: брови, очі, ніс та вуса. Одразу вловлюється емоція, яку переживає Змієборець, — зосередження. Довкола тіла в лицарській броні, від лівого плеча Змієборця, по спіралі закручена драперія. Характерно для Пінзеля – різьблена геометрично і площинно. Цьому вихору протиставлений тонкий, довгий спис, що пронизує змієві горлянку — одним прицільним ударом. Водночас Змієборець тримає зброю невимушено, граційно. Пальці правої руки ніжно торкаються списа. Можливо, у втраченій, на жаль, кисті лівої руки була зосереджена напруга цього вирішального моменту. Здиблений кінь також передає надрив двобою. Голова виглядає неспіврозмірно малою щодо напруженого тіла. Ймовірно, скульптор свідомо використав цю непропорційність, щоб на контрасті підкреслити вагу і силу м’язів коня. Закручений літерою S хвіст коня нагадує полум’я. Цей прийом Майстер Пінзель повторив у кам’яній скульптурі, що прикрашає фасад Собору святого Юра.
  • Święty Jerzy (modeletto). Koniec lat 50. XVIII w.
  • Drewno lipowe, polichromia, złocenie.
  • Wymiary: wys. 51 cм.
  • Miejsce przechowywania: Muzeum Narodowe we Lwowie imienia Andrzeja Szeptyckiego. LMN, № С-208
  • Pochodzenie: archikatedra św. Jura we Lwowie.
  • Literatura: Bochnak, 1931, s. 89, 96-99, 120, 122, il. 71. — Mańkowski, (1929) 1937, s. 87-88, il. 41. — Lubczenko, 1967, p. 23, 24, il. 4, 5. — Hornung, 1976, s. 157, il. 149. —   Gębarowicz, 1986, il. 112. — Woźnicki, Opanasenko, 1988, p. 7.