Підтримати
Українська
© 2022. Pinsel.AR

Ідея

Задум проекту полягає в тому, щоб осмислити спадщину Пінзеля за допомогою інструментів доповненої реальності.

Sculptures head

Пінзель

Надзвичайний бароковий скульптор – Майстер Пінзель – упродовж десятка з лишком років, у 1750-х, створив на землях теперішньої Західної України дивовижні храмові скульптури, пластику настільки високого духовно-емоційного рівня, що вона не перестає промовляти і до ума сучасної, модерної людини. Зібрані, взяті чи врятовані зі своїх переважно занедбаних архітектурних середовищ, ці скульптури відтак стали ще й рефлексивною спадщиною нашої культури – тим, що дозволяє бачити у культурі її смислотворчий потенціал.

Putto

Спадщина

Саме потенціал культурної спадщини Пінзеля, її здатність бути не лише музейним матеріальним артефактом, інтелектуальним аргументом чи мистецтвознавчим прикладом, спонукає нас замислитися, чим іще є ця спадщина і як можна говорити про неї актуально і живо, цілісно і ґрунтовно, із залученням різних перспектив і різних досвідів. А також що означає ставитись відповідально до спадщини – не лише розуміти її такою, але й діяти відповідно, не втрачаючи відчуття золотої середини між збереженням і оживленням.

Putto

Що ми робимо

Технологічний інструментарій нашого часу дозволяє підійти до такого завдання по-новому. Ми користаємося прогресом у технологіях так званої змішаної реальності, де цифрові технології різним чином доповнюють наше сприйняття дійсності.

Putto

Цифрова консервація

Доповнена реальність вимагає від нас якісно зафіксувати і відтворити, а отже пересотворити у цифрі матеріальний артефакт. Від самого початку – якісної фіксації – це працює на його користь. В силу неналежного, у різний час, стану збереження скульптур цифрова консервація стає в нагоді насамперед реставраторам і дослідникам, які зможуть не лише докладніше розуміти процеси фізичного нищення об’єкту і можливості його фахового відновлення, але й провадити на належному рівні дослідження окремих скульптур (наприклад, рентгенівський, інфрачервоний та ультрафіолетовий, мікроскопічний і радіовуглецевий аналізи). Сукупне розуміння фізичного стану речей стане певнішою відправною точкою чи аргументом для інтерпретаторів – істориків, мистецтвознавців, культурологів, філософів, які відтак отримають можливість по-новому і по-різному зблизька подивитися на спадок Майстра.

Sculptures foot

Моделювання

Тривимірне моделювання скульптур Пінзеля і представлення чи то в інтернеті, чи то в різних експозиційних формах робить їх доступними для якнайширшого кола людей, в тому числі і для тих, хто має змогу безпосередньо відвідати музеї Львова, Тернополя, Івано-Франківська чи інших місць, де збереглися твори скульптора. Цифровий “оригінал” скульптури не лише дозволяє бачити об’єкт динамічно, з різних ракурсів, з різним рівнем деталізації, але й набагато триваліше, без обмежень зосереджуватись над ним.

Коректне включення тривимірних моделей у музейні експозиції збагатить репрезентаційні можливості і самого музею, відкриє його як до нової публіки, так і до нових експозиційних вирішень (скажімо, віртуальних реконструкцій оригінальних храмових інтер’єрів).

Sculptures head

Доступність

Видрукувані віртуальні моделі скульптур роблять доступною творчість Пінзеля щонайменш у ще двох важливих аспектах. 3D-друк дає можливість незрячим людям пізнати скульптурну пластику Майстра на дотик, а студентам – художникам, скульпторам, реставраторам, аніматорам – опановувати різні техніки малюнку, пластики й моделювання.

Sculptures head

Розвиток

Проект Pinsel.AR на цьому етапі займається передусім якісним збором, опрацюванням і представленням інформаційної “бази” скульптур, необхідної для створення доповненої реальності. Для цього ми використовуємо високоякісну фототехніку, професійне освітлення, 3D-сканери та дрони. При тому якість віртуальних моделей, яку ми закладаємо вже тепер, випереджає актуальні можливості техніки – віримо, що за кілька років цей потенціал працюватиме на користь спадщини Пінзеля. Годі наразі передбачити всі вектори подальшого розвитку проекту, проте ми вже бачимо ймовірні етапи застосування створених моделей у VR та в медіа-мистецтві, і, звісно, в подальшому гідному дослідженні і популяризації творчості Пінзеля.

Підтримати

Ви можете допомогти проект Pinsel.AR натиснувши кнопку “Підтримати” в меню сайту та зробивши благодійний внесок* на рахунок нашої організації. *Сума пожертви не підлягає поверненню